Newcolours - Blog - oleje - B.S.O., s.r.o.

Prejsť na obsah
BLOG | Oleje

Tvrdý olej - Zoznámte sa :)

 
Čo by ste mali vedieť o Tvrdých olejoch na drevo a ako ich správne aplikovať?
 
Všetci chceme ochrániť našu planétu. Byť EKO je módne slovo, čo je dôvod, prečo sa nábytok čoraz viac nachádza úplne alebo čiastočne dokončený prírodnou. Stojí za to nábytok chrániť pred vlhkosťou a menším mechanickým poškodením. Existujú rôzne spôsoby zabezpečenia nábytku z dreva, napr. lakovanie je odolnejšie a poskytuje ochranu po celé roky, ale nie je to EKO, zatiaľ čo olejovanie sa musí opakovať aspoň raz ročne, ale ak sa urobí dobre krásne zdôrazní drevné vlákno(prirodzenú krásu dreva) a nábytok bude vyzerať prirodzenejšie.
Olej vždy vykreslí prírodzené vlastnosti dreva a zdôrazní ho – prirodzená farba bude intenzívnejšia, jeho kresba bude posilnená.

Predtým naolejovaný povrch môže byť vybrúsený a môžete aplikovať ďalší olej. Vďaka vlastnostiam dreva však nikdy nebude príliš intenzívne nasýtený farbou - najmä pokiaľ ide o olej. Pre hlbší prienik do dreva môžete použiť moridlo danej farby a chrániť ho olejom vo vybranej farbe.

Tvrdý olej Newcolours - Je potrebné vedieť, že profesionálne a moderné oleje na drevo sú zložené z prírodných olejov (ľanové, tungové) a často obsahujú prísady syntetických živíc a rozpúšťadiel. Tieto prísady sú zodpovedné za také parametre olejov, ako je čas schnutia, viskozita a odolnosť povlaku. Bez nich by samotný olej mal veľmi malú odolnosť proti nečistotám, rýchlo by sa degradoval, nechránil by drevo pred mechanickým poškodením a akákoľvek rozliata tekutina by zanechala trvalé stopy. Preto pri hľadaní dobrého oleja na nábytok alebo podlahy stojí za to siahnuť po profesionálnych výrobkoch.

Nemusíte preplácať za vysoko kvalitné výrobky. Newcolours Tvrdý olej vytvára bariéru odolnú voči poškriabaniu, teplote a tekutinám. Má neutrálny zápach a je prispôsobený na jednoduchú aplikáciu štetcom. Je certifikovaný podľa normy EN-71:3, takže je vhodný pre hračky a nábytok pre deti.

Čím maľovať?

Olej je možné aplikovať štetcom, valčekom alebo tampónom. Drevený nábytok je možné maľovať len na správne pripravenom povrchu. Z lenivosti alebo nevedomosti často preskočíte túto fázu. To má priamy vplyv na konečný výsledok.

Ako používať:
 
  • Ak sa olej aplikuje na exotické druhy dreva, otestujte výrobok, aby sa určila jeho vhodnosť na kompatibilitu s druhmi dreva.
  • Drevené povrchy určené na nanášanie oleja by mali byť suché, riadne brúsené a bezprašné, bez stopy vosku, laku alebo výrobkov určených na starostlivosť. Brúsenie povrchu dreva sa vykonáva ručne alebo brúskou. Výrobok aplikujte len na surové drevo. Pred použitím sa má olej veľmi dobre premiešať. Olej sa nemá riediť. Vždy vytvorte skúšobný náter, aby ste určili, či tón je v súlade s vašimi očakávaniami.
   
Odporúčaný počet vrstiev: 2 – 3

Krok za krokom:
   
  • Surové drevo pozdĺž zrna zdrsnite brúsnym papierom, aby sa zvýšila priľnavosť produktu k podkladu. Tvrdé drevo (napr. Dub) s brúsnym papierom zrnitosť 100 - 120, mäkké drevo (napr. Borovica) s brúsnym papierom zrnitosť 150.
  • Naneste prvú vrstvu oleja na pripravený povrch a nechajte asi 15 minút, kým drevo absorbuje olej. Po tejto dobe utrite prebytočný olej dosucha čistou handričkou -krúživými pohybmi. Nechajte vyschnúť asi 4 h. Potom opäť mierne obrúste drevo, teraz s brúsnym papierom so zrnitosťou 240 - vyhladiť povrch a dôkladne vyčistiť od prachu. Veľkou chybou pri príprave povrchu maľovaného dreva je preskočiť medzivrstvové brúsenie. Tento krok je zameraný na vyrovnanie vyvýšených drevných vlákien a zvýšenie priľnavosti ďalšej vrstvy výrobku.
  • Naneste druhú, tenkú vrstvu a nechajte znova asi 15 minút. Po tejto dobe utrite prebytočný olej dosucha čistou handričkou - krúživými pohybmi. Po min. 4h, skontrolujte, či je vrstva oleja na dreve vhodná – okvapkať trochu vody na vysušenom povrchu. Ak sa na povrchu dreva tvoria kvapky vody, drevo je dostatočne nasiaknuté olejom. Ak sa voda absorbuje alebo kvapky sa rozlievajú naplocho, mala by sa aplikovať ďalšia vrstva.

  • Pre hladký povrch na dotyk môže byť povrch leštený bavlnenou handričkou alebo leštiacim strojom.
  • Podmienky, za ktorých maľujeme povrch, majú veľmi veľký vplyv na konečný výsledok. Teplota okolia nesmie byť príliš nízka alebo príliš vysoká, nedostatočná vlhkosť v miestnosti alebo prach môže spôsobiť, že nedosiahneme zamýšľaný účinok.
  • Olej je vrchný kabát a nevyžaduje žiadnu dodatočnú konečnú úpravu. Naolejované povrchy očistite jemnou utierkou - vlhkou handričkou.
  • Úplné vytvrdenie produktu na maľovanom povrchu nastáva až po 7 dňoch. Farebné oleje sa môžu zašpiniť pred úplným vytvrdením.
  • Nábytok chránený olejom, a najmä povrchy vystavené vysokému využívaniu, by mal byť naolejovaný aspoň raz ročne.

Umývanie nástrojov: Ak nie sú k dispozícii žiadne iné prostriedky, ako je acetón, potom sa nástroje môžu čistiť veľmi horúcou vodou s čistiacim prostriedkom.

Výdatnosť: cca 35 m² s 1L s jednou aplikáciou (v závislosti od prípravy podkladu a typu dreva). Balenia: 200 ml a 900 ml

Návrat na obsah